Tomasz Kozłowski o wypowiedzi prezydenta: wskazuje na to, że mógłby zawetować ustawę medialną

- To mogła być tylko i wyłącznie próba pokazania, że prezydent dalej na scenie politycznej się liczy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Kozłowski ("Fakt"). Gośćmi audycji byli także Andrzej Potocki ("Sieci") i Adam Borowski (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).

2021-08-18, 09:50

Tomasz Kozłowski o wypowiedzi prezydenta: wskazuje na to, że mógłby zawetować ustawę medialną
Andrzej Duda. Foto: shutterstock.com/Dziurek

Powiązany Artykuł

suski trójka 1200.jpg
"Mamy prawo do ochrony swojego rynku medialnego". Suski o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie zapewnił, że będzie stał "na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych - równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym". Słowa te na antenie Polskiego Radia 24 skomentował między innymi Tomasz Kozłowski z "Faktu".

- Charakter wypowiedzi prezydenta wskazywałby na to, że skłaniałby się ku zawetowaniu tej ustawy, natomiast ja takiej pewności nie mam - zaznaczył Tomasz Kozłowski. Dodał, że pewności, co wynika z jego rozmów z politykami PiS, nie ma też w samym obozie władzy.

Posłuchaj

Tomasz Kozłowski: niektórzy są zdziwieni charakterem tej wypowiedzi (Polskie Radio 24) 22:55
+
Dodaj do playlisty

- Niektórzy są zdziwieni charakterem tej wypowiedzi, ale przyznają, że to mogła być tylko i wyłącznie próba pokazania, że prezydent dalej na scenie politycznej się liczy - wskazał. Redaktor "Faktu" sądzi, że "do końca, do ostatniego dnia, będą trwały negocjacje z prezydentem". - Ja uważam jednak, że nie będzie tutaj niespodzianki i ta ustawa będzie miała podpis prezydenta - podkreślił.

Głos w sprawie zabrał również Andrzej Potocki, który zaznaczył, że "jeszcze jest daleka droga do tego, żeby tę ustawę podpisał prezydent". - Przede wszystkim ta ustawa musi najpierw przejść przez Senat, potem musi zdobyć bezwzględną większość w parlamencie - powiedział. - To jest daleka droga - dodał.

REKLAMA

Odnosząc się jednak do samej wypowiedzi głowy państwa, sądzi, że "gdyby ta wypowiedź prezydenta Dudy miała dotyczyć tej ustawy, to jest wypowiedziana dużo za wcześnie". - Raczej było to ogólne stwierdzenie i opis jego stosunku do mediów, aniżeli ta konkretna sprawa związana z ustawą medialną - podkreślił.

Z kolei Adam Borowski uważa, że "ta ustawa powinna być podpisana chociażby dlatego, że funkcjonowanie instytucji i firm musi być zgodne z polskimi przepisami". - Tutaj niestety niedochowane zostały pewne procedury i firma zarejestrowana na lotnisku w Holandii, nieposiadająca tam żadnego pracownika, jest firmą słupem, takim obejściem polskich przepisów - wskazał i dodał, że "to nie powinno mieć miejsca".

- My powinniśmy oczywiście firmom naszych sojuszników ułatwiać zadanie, natomiast nie powinniśmy pozwalać funkcjonować im poza przepisami, które w Polsce obowiązują - zaznaczył.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Debata Poranka

Prowadząca: Eliza Olczyk

Goście: Tomasz Kozłowski ("Fakt"), Andrzej Potocki ("Sieci"), Adam Borowski (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)

REKLAMA

Data emisji: 18.08.2021

Godzina emisji: 8.35

PAP/ jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej